O urządzeniu:

MIDI2DMX (wersja PRO i Basic) jest profesjonalnym mikroprocesorowym konwerterem komunikatów MIDI na sygnały formatu DMX, wykorzystywane do sterowania urządzeń oświetleniowych i scenicznych. Za jego pomocą można sterować nawet mocno rozbudowanymi instalacjami (do 512 kanałów DMX), w tym synchronicznie z muzyką.

Koncepcja sterowania urządzeniami DMX za pomocą MIDI w MIDI2DMX opiera się na wykorzystaniu standardowych komunikatów kanałowych Note ON oraz Control Change. To, który kanał DMX zostanie wybrany, zależy od numeru nuty (dla trybu Note On) lub numeru kontrolera (dla trybu Control Change) w zakresie 1÷128.

Ponieważ standard DMX obsługuje 256 poziomów wysterowania (MIDI tylko 128) poziomy Note On (Velocity) i Control Change regulują wybranym kanałem DMX po pomnożeniu ich przez 2. Ze względu także na fakt, iż format DMX obsługuje 512 kanałów, aby wysterować pełny ich zakres urządzenie rezerwuje 4 kanały MIDI (1 kanał MIDI obsługuje 128 kanałów DMX).

W celu ujednolicenia zasad sterowania komunikatami Note On i Control Change oraz ze względu na specyfikę sterowania urządzeniami scenicznymi, wyłączenie danego kanału DMX realizowane jest za pomocą sygnału włączenia nuty (Note On) z wartością Velocity = 0 lub wysłania komunikatu Control Change z wartością = 0. Komunikaty Note Off wykorzystywane są jedynie w trybie iluminofonii [DMX4 - L&S/ILF].

Dane techniczne:

Wejścia i wyjścia sygnałowe:
MIDI IN - gniazdo DIN-5, separowane galwanicznie
MIDI OUT - gniazdo DIN-5, separowane galwanicznie
DMX OUT - gniazdo XLR 3 (F)

Sygnalizacja LED:
1 - sygnalizacja napływających komunikatów MIDI
2 - sygnalizacja aktywności kanałów DMX
3 - zasilanie
Inne funkcje sygnalizacji: zob. w dziale Obsługa -> Sygnalizacja stanu pracy

Opóźnienie (latency) toru MIDI IN -> MIDI OUT:
0,29 ms - czas transmisji jednej ramki MIDI

Zasilanie: 9-24 AC/DC, gniazdo 2.1/5.5 mm, dowolna biegunowość podłączenia
Pobór mocy: ok. 1,5W
Wymiary: 100 x 85 x 30 mm
Waga: ok. 250 g


UWAGA:
urządzenia są dostarczane bez zasilacza. Tylko z gotowym do podłączenia wtykiem do gniazda zasilania.
Powód? Oszczędność i wygoda. Nie dla nas - dla Was, naszych klientów. Urządzenie zostało tak zaprojektowane, że można je zasilać praktycznie z dowolnego źródła. Byle tylko napięcie zawierało się między 9 a 24 woltami. Prąd stały czy zmienny - nie ma znaczenia, polaryzacja wtyku - nie ma znaczenia. Czyli zamiast wydawać pieniądze na kolejny, nowy zasilacz można wykorzystać stary, nieużywany, leżący odłogiem.
Wystarczy odciąć starą wtyczkę, podłączyć dostarczoną przez nas razem z urządzeniem (nie trzeba nawet lutować), zaizolować przewody i gotowe.

W przypadku awarii zasilacza szybciej i wygodniej jest nawet podjechać do sklepu po nowy (jeśli stare i nieużywane już się skończyły) niż czekać parę dni na przesyłkę.